ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu


NOWOSC - Podrecznik do nauki...Śpiewnik Kurpiowski


Dwumiesiecznik "Kurpie"


Slownik kurpiowski

Slownik wybranych nazw i wyrazen kurpiowskich

Wyszukiwanie

 

Aktualności
Kiszenie kapusty na Kurpiach

18 października w Dylewie odbyło się po raz trzeci tradycyjne kiszenie kapusty na Kurpiach. Chętni mogli także spróbować swoich sił w robieniu fafernuchów.

Kiszenie kapusty było to niegdyś w kurpiowskich chatach wielkie wydarzenie, z którym trzeba było spieszyć się, aby zrobić to przed Świętem Wszystkich Świętych. Brały w nim udział całe rodziny, a nawet sąsiedzi. O tych tradycjach przypominała zarówno główna pomysłodawczyni imprezy poświęconej kapuście, czyli Czesława Kaczyńska, jak i wspomagająca ją Krystyna Łaszczych. Swoją wiedzą dzieliły się zarówno z uczniami dylewskiej szkoły, którzy tłumnie, bo było ich ok. 140, przybyli na pokaz kiszenia i robienia fafernuchów. Nie mogło zabraknąć deptania kapusty w dębowej beczce, w czym brylował znany twórca Kazimierz Nurczyk.

Jednym z punktów imprezy był konkurs na najcieniej ręcznie pokrojoną kapustę. W tym roku udział w konkursie wzięło 11 uczestników. Komisja w składzie: Czesława Kaczyńska, Anna Śniadach i Maria Parzych przyznała, że poziom był niezmiernie wyrównany, dlatego wszystkim przyznano miejsca. Pierwsze miejsce zajęły: Zofia Gadomska, Anna Sadłowska, Alina Bastek i Czesława Samsel, drugie: Elżbieta Prusaczyk, Stanisława Bielska, Zofia Wyrębek, Teresa Niedźwiedzka i Marianna Bączek, zaś trzecie: Małgorzata Ościłowska i Sławomir Późniewski. Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundował Starosta Ostrołęcki, a wręczał je wicestarosta Krzysztof Parzychowski.

Podczas imprezy rozbrzmiewała kurpiowska muzyka w wykonaniu Ryszarda Maniurskiego, Edwarda Koziatka i zespołu z Chudka. Przybyli mogli także skosztować kurpiowskich specjałów, w tym oczywiście tradycyjnej kapusty z kaszą.

Organizatorzy i współorganizatorzy: Koło Gospodyń Wiejskich w Dylewie, Powiat Ostrołęcki, Związek Kurpiów, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Kurpiowski, Ochotnicza Straż Pożarna w Dylewie, Pekpol, sołtysi wsi Dylewo.