ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Aktualności
II Zjazd Kurpiów i ich sympatyków
Zjazd rozpoczął się od uroczystej mszy świętej, której przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski, a która została odprawiona 16 października w ostrołęckiej farze, dzięki uprzejmości i przychylności ks. Wiesława Białczaka, kapelana Związku Kurpiów. Wiele ciepłych słów padło o miłości do małej ojczyzny, o Kurpiach, o samym Związku Kurpiów. Uroczystą oprawę mszy zapewniły połączone chóry pod dyrekcją Henryka Gadomskiego.Kolejny punkt II Zjazdu Rodaków i Przyjaciół Ziemi Kurpiowskiej odbył się 20 października w Gminnym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Lelisie. Uroczystości rozpoczęły się od Forum Kurpiowskich Stowarzyszeń Regionalnych. W dyskusji wzięli udział działacze  stowarzyszeń, dyrektorzy ośrodków kultury m.in. z Turośli, Długosiodła czy Lelisa, wójtowie, kierownicy urzędów, artyści i twórcy. Przybyli zaprezentowali swoją działalność, a także starali się wypracować wspólne priorytety.

Następnie wszyscy wzięli udział w obchodach 15-lecia Związku Kurpiów. Były kwiaty, gratulacje i życzenia. Marian Krupiński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego wręczył Józefowi Kurowi oraz Henrykowi Gadomskiemu Medale Pro Masovia. Najbardziej czynne osoby działające w Związku Kurpiów, wyróżnił również prezes organizacji Mirosław Grzyb. W szczególny sposób podziękował: Marii Samsel, Stanisławowi Kubłowi, Witoldowi Kuczyńskiemu, Sławomirowi Janowskiemu, Marii Parzych, Teresie Grzyb, Iwonie Choroszewskiej-Zyśk, Irenie Siemaszkiewicz, Janowi Prusikowi, Marianowi Wyrębkowi, Marianowi Kraśniewskiemu, Czesławie Kaczyńskiej i Apolonii Nowak. Obchody rozpoczęły się od pokazu filmu z I Zjazdu Związku Kurpiów. Uczestnicy mogli zobaczyć i posłuchać nieżyjącego już biskupa Edwarda Samsela oraz Stanisława Pajki, przewodniczącego Komitetu Założycielskiego Związku Kurpiów, który po 15 latach istnienia Związku przyznał, że wiele z założeń i postulatów, które przyświecały początkom stowarzyszenia, udało się zrealizować.Spotkanie Kurpiów i ich sympatyków zakończyło się  koncertem „Kurpie w hołdzie Księdzu Skierkowskiemu”. Na scenie wystąpiła Apolonia Nowak, Stanisław Sieruta, Zespół „Carniacy” pod kierownictwem Witolda Kuczyńskiego, Zespół Folklorystyczny „Kurpianka-Cepelia” pod kierownictwem Pawła Łaszczycha, Kurpiowska Orkiestra, która działa przy GOK-O w Lelisie i zespoły z Myszyńca, pod kierownictwem Zdzisława Ścibka. Koncert był niezwykle wzruszający, barwny i żywo przyjęty przez publiczność.
Zjazdowi towarzyszyła wystawa „Wesele kurpiowskie w rysunkach Teresy Ciepierskiej”, prezentacja wydawnictw regionalnych oraz możliwość zwiedzania Ośrodka Etnograficznego w Lelisie.Podczas Zjazdu został ogłoszony także konkurs „Kurpie we wspomnieniach”, do udziału w którym Związek Kurpiów zaprasza wszystkich, którzy zechcą podzielić się swoimi refleksjami związanymi z Kurpiami. Szczegółowych informacji należy szukać TUTAJ.

Więcej zdjęć w Galerii.