3 grudnia odbył się Finał VI Olimpiady wiedzy o Kurpiach. Głównym współorganizatorem był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Zwycięzcą w kategorii indywidualnej został Piotr Gołaś z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. Bema w Ostrołęce i otrzymał statuetkę wykonaną przez ostrołęcką firmę Lus-ar, nagrody rzeczowe oraz kartę podarunkową na 500 zł.
Zwycięzcą w kategorii zespołowej zostało Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. Bema w Ostrołęce i wygrało Nagrodę Główną czyli jednodniową wycieczkę po Kurpiach dla kilkudziesięciu wybranych uczniów ze szkoły. Do Liceum trafiła także statuetka oraz dyplom.
Do VI Olimpiady Wiedzy o Kurpiach zgłosiło się 13 szkół średnich z Miasta Ostrołęki, Powiatu Ostrołęckiego oraz Łomży. W zmaganiach indywidualnych wzięło udział 34 uczniów i to w tej kategorii:
II miejsce zajęła Zuzanna Marchewka z II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce
III miejsce zajęła Otylia Olender z Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu.
Zwyciężczynie otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe na 300 i 200 zł.
Bardzo dobrą punktację, bliską podium uzyskali: Maria Grzegorczyk, Aleksander Pianka i Aleksander Biały.
W kategorii zespołowej:
II miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Ostrołęce
III miejsce zajął Zespół Szkół Powiatowych im. Ks. A. Bargielskiego w Myszyńcu.
Szkoły otrzymały nagrody rzeczowe oraz vouchery na warsztaty twórczości ludowej dla wybranej klasy ufundowane przez Czesławę Lewandowską oraz Związek Kurpiów.
Bardzo dobrą punktację uzyskał Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łomży oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom Olimpiady - to Wy napędzacie nas do pracy, kreatywności i nowych formuł. Dziękujemy dyrekcji szkół oraz wszystkim nauczycielom, którym edukacja regionalna jest bliska i którzy przygotowali uczniów do Olimpiady.
Podczas Finału było nam miło gościć: posła Marcina Grabowskiego, wiceprezydenta Ostrołęki Stanisława Kubła, Renatę Garbulewską, reprezentującą Wojewodę Mazowieckiego, kierownik MSCDN w Ostrołęce Iwonę Krzemińską, Bożenę Napiórkowską, zastępczynię dyrektor Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, Marię Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Katarzynę Grodzką, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Ostrołęckiego.
Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika Barbary Stepnowskiej, wicedyrektora Adama Zienkiewicza, nauczycielek i uczniów zaangażowanych w przygotowanie smakowitości, scenografii, a także obsługę Olimpiady najwyższych lotów. Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że Wasze drzwi stoją przed nami otworem i mogliśmy po raz VI zorganizować w szkole imienia Adama Chętnika Olimpiadę Wiedzy o Kurpiach! Dziękujemy bardzo!
W skład Komisji oceniającej uczestników Olimpiady zasiedli: Krystyna Łaszczych, przewodnicząca, Anna Smolińska, Iwona Choroszewska-Zyśk, Krystyna Pyskło i Mirosław Grzyb.
Po raz pierwszy uczniowie pisali test wiedzy online, co dla nas było też nowym doświadczeniem i wyzwaniem. Uczestnicy zmierzyli się też z deklamacją tekstu w dialekcie kurpiowskim. Pytania do części pisemnej Olimpiady przygotował dr Krzysztof Augustyniak. W przerwie między zmaganiami olimpijskimi warsztaty poprowadziła Anna Raskolnikoff, która nie tylko grała na lirze korbowej i śpiewała, ale także pozwoliła spróbować młodzieży swoich sił w grze na instrumencie.
Dziękujemy wszystkim wspierającym nas w organizacji Olimpiady, w szczególności jeszcze raz Zespołowi Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz Powiatowi Ostrołęckiemu.
Współorganizator Olimpiady:
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wi.
Zadanie zostało dofinansowane przez Miasto Ostrołęka.
Partnerem było także Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
Zainteresowaniem cieszyła się też nasza wystawa "Kurpie i Ostrołęka w starej fotografii."
Drodzy Uczestnicy VI Olimpiady Wiedzy o Kurpiach, mamy nadzieję, że spotkamy się za rok! Do zobaczenia!