Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja
W kameralnym gronie spotkaliśmy się 8 grudnia na premierze książki Iwony Zyśk „Kobieta z Puszczy”.
W książce znajdziemy historie 14 kobiet: Laury Bziukiewicz, Teresy Grzyb, Marianny Pokory, Krystyny Łaszczych, Edyty Pliszki-Późniewskiej, Zofii Samul, Zofii Drężek, Stefanii Dawid, Stanisławy Sucheckiej, Danuty Kostewicz, Justyny Kaczorek, Czesławy Samsel, Janiny Anny Krzyżewskiej i prababci autorki. Książka powstała dzięki licznym spotkaniom i rozmowom, dzięki słuchaniu. Każda z opowieści jest inna, tak jak różne są kobiety. Ich troski, radości, codzienne zmagania. W tle jest region kurpiowski – jego historia, obrzędy, tradycje.
Spotkanie poprowadziła Małgorzata Parzych, redaktorka publikacji.
- Dzisiejszy grudniowy wieczór jest okazją do rozmowy o książce Iwony Choroszewskiej-Zyśk „Kobieta z Puszczy” - mówiła Małgorzata Parzych. - Kiedy miałam tę niewątpliwą przyjemność, by czytać tekst, uderzyła mnie gęstość opowieści o Kurpiankach, kobietach stąd. Napisałaś Iwonko książkę – apoteozę kobiety kurpiowskiej, jej wysiłku, piękna, woli trwania. Kobiety, sportretowane słowem przez Ciebie, tkają swoje życie niczym kurpiowski pasiak – nitka po nitce, radosne chwile i smutne, i znów trochę barwy jasnej, by skontrastować ją z tą ciemniejszą. Bije jednak od nich blask. Opowiadasz o nich Iwonko z wielką miłością i czułością, a także uważnością. Ukazujesz zwykłe – a przecież tak niezwykłe życie. Uderza też mnie tytuł tej książki – „Kobieta z Puszczy”, nie kobiety, ale kobieta, bo każda z bohaterek jest indywidualnością, wnosi swój oryginalny wkład w życie kurpiowskiej, puszczańskiej społeczności. Zresztą, Proszę Państwa, Puszcza jest przecież kobietą, i ta Puszcza przygarnia te silne kobiece osobowości. Sama Iwonko jesteś jedną z nich, Kobietą z Puszczy.
Były gratulacje, wzruszenia, życzliwe słowa, a nawet „Sto lat” przy wtórze kurpiowskich muzykantów Pawła Łaszczycha i Ryszarda Kaczyńskiego.
Wydanie publikacji wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Ostrołęcki i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Matronat nad książką sprawuje Herbooks Feministyczna Księgarnia Internetowa, zaś patronat: Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło!
Dziękujemy pięknie! I oczywiście polecamy!
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda